Taşıt – Araç Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

araç kredisi
Paylaş
 

Bankadan taşıt-araç kredisi olarak çektiğiniz krediyi geri ödemediğiniz takdirde yaptırımlar neler olur? Bu kredi ile almış olduğunuz araç elinizden alınır mı ya da başka bir mal varlığınıza icra başlar mı? Gibi birçok soru ile kafasını meşgul edenler, bu yazımızı dikkatle okumalı ve bu doğrultuda adım atmalıdır.

Banka taşıt kredisi ile aldığınız araç, aynı zamanda bankanın da üzerinden hak sahibi olacaktır. Banka taşıtınıza rehin koyar ancak bu rehin siz borcunuzu düzenli ödediğiniz takdirde işleme konulmaz. Rehin sadece ruhsata konulur.

Taşıt Kredisi Geri Ödemesinde Gecikme Olursa Ne Olur?

Taşıt kredisi ödeme gecikmesi durumunda neler olacağınız sizlere detaylı olarak anlatacağız. En başta taşıt kredisini geciktirdiğiniz ilk bir hafta banka tarafından mesaj ve arama yağmuruna tutulabilirsiniz. Bu tamamen sizlerin dikkati çekmek ve kredi borcunuzu hatırlatmak içindir. Sizler eğer borcunuzu unutmadıysanız, ancak ödeme durumunuz o için yok ise, bu borcun ertelenmesini veya yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.


Borcunuzu ne şimdi ne de ileriki dönemler de geri ödeyemeyecekseniz sizleri neler mi bekliyor? Borcunuzu geciktirdiğiniz ilk ay neredeyse haftada bir kez düzenli olarak banka sizi arayacaktır. Bu aramalara ister cevap verin, ister cevap vermeyin ama borcunuzun ödenmemesi durumunda her hafta yine düzenli olarak aranacak ve borcunuzun olduğu hatırlatılacaktır. İlk bir ay sonunda hala bir ödeme gerçekleştirmediyseniz, ikinci ayda aranma sayısı haftada birkaç kez olacaktır. Bu 3. Ayda da böyle kademeli olarak artacak ve aylarda neredeyse her gün ve her saat aranırsınız.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur

3. aydan sonra araç kredisi ödenmezse ne olur diye merak ediyor musunuz? Bu aşamadan sonra banka sizinle uğraşmayı bırakacak ve sizin dosyalarınızı bir avukata yönlendirecektir. Lakin bu aşamaya geçmeden önce size noter tasdikli olarak bir ihtarname gelecektir. Bu defa geciktirdiğiniz ödemeleri değil, çekmiş olduğunuz tüm kredi tutarını talep edeceklerdir. Bu durum sonucunda da bir uzlaşı sağlanmadığı takdirde artık banka sizi avukatlara havale edecektir.

Avukata verilen dosyanın detaylıca incelenir ve ilk zamanlarda hukuk bürosundan veya avukatlık ofisinden borcunuza dair bir bilgilendirme mesajı alırsınız. Gelen bilgilendirme mesajında taşıt kredisi borcu için ödeme ve aranma talep edilir. Eğer siz avukatı ya da hukuk bürosunu aramazsanız, onlar 1 hafta sonra sizi arayacak ve durumu size iletecektir. Aynı zamanda sizden kredi tutarını ve diğer giderler için harcanan masrafları talep edeceklerdir. Son olarak sizlerin bu borcu kesinlikle ödeyemeyeceğinize karar verirlerse, bu defa ruhsata konulan rehin işlemini uygulamaya koyacaklardır. Bu işlemden sonra taşıt kredisi ile alınan araç satışa çıkartılacaktır.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur diye merak edenler için olay bu şekilde gerçekleşecektir. Satışa çıkarılan araç satıldığında elde edilen tutar ile banka kredisi ve diğer masraflar ödenir. Paranın artması durumunda ise artan krediyi çeken kişiye verilir ve böylece dosya kapatılır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.