Tüketici Güven Endeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

tüketici güven endeksi nedir
Paylaş
 

Ekonomi hakkında en doğru bilgiler tüketici güven endeksi tarafından belirlenir. Tüketici güven endeksi nedir, nasıl hesaplanır, diye merak edenler için kısaca bilgi vermek çok yerinde olacaktır. Özellikle ekonomik kararlar almak isteyenlerin mutlaka takip etmesi gereken önemli bir çizelge olan tüketici güven endeksi aylık olarak tüketicilerin karşısına çıkar. Ekonomik verilerin anketlere dayanarak tahmin edilmesine tüketici güven endeksi denilmektedir. Ekonominin olmazsa olmazları arasında yer alan tüketici güven endeksi en çok güvenilen ekonomik çizelgedir. Tüketici güven endeksinde ülkenin her hangi bir şehrinde bulunan seçilmiş ailelere anketler uygulanır. Bu anketler ülkenin ailelerin yaşam tarzı, ekonomik düzeyi ve geçimleri hakkında genel bilgi vermektedir. Bu anketlerin sebebi geleceğe yönelik olan harcamaların ve yapılacak tasarrufların belirlenmesidir.


Tüketici güven endeksi nedirTüketici güven endeksi nedir, nasıl hesaplanır, bilgi sahibi olmak isteyenler için konuyu daha da derinleştirelim. İnsanların ekonomik kararlar almasını daha kolaylaştırmak adına yapılan bu anket uygulamaları, her ay düzenli olarak yapılır. Ayın ortasında başlayan anketler, ay sonunda ülkeye duyurulur. Anketler her ayın 15. Günü yapılır. Anketlerde bireylerin 12 aylık zaman bir zaman diliminde ev, araba sahibi olma ihtimali, borç alımı, gelir düzeyi ile ilgili sorular yöneltilmektedir. İşte bu bir sene içinde bireylerin verdiği cevaplar baz alınarak bir genel grafik oluşturulur. Tüketici Güven Endeksi, çıkan sonuçlar kapsamında hesaplanılır. Hesaplamalarda 0’dan 200’e kadar değer verilir. Tüketici Güven Endeksinin olumlu yönde kabul görebilmesi için en az 100 olumlu cevap alması gerekir. Buna göre bir 100’ün altındaki değerler olumsuz olarak tüketici güven endeksine yansımaktadır. Bu sonuçlar ay sonunda Ulusal Veri Yayımlama takvimince Tüketici Güven Endeksi olarak haber kanallarında halka duyurulur.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.