Yarım Altın Nedir?

yarım altın nedir
Paylaş
 

Cumhuriyet altınının yarımı olarak bilinir ama aslında Cumhuriyet altını ile alakası olmayan bir altındır. Cumhuriyet denilen altın halk arasında Ata lira olarak bilinen altındır. Yarım altın ise çeyrek altın dediğimiz altının iki katı olandır ya da tam altın dediğimiz altının yarısı olanıdır. Yani aslında bu altın türü çeyrek yarım ve tam olarak adlandırılır.

Yarım altın 22 ayar ve 3,508 gram ağırlığındadır. Çapı 22 mm’dir. Diğer tüm sarrafiye ürünleri gibi Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından üretilmektedir. Darphanede kulpsuz olarak basılır fakat dışarıdaki atölyelerde kullanım alanlarına göre üzerine sarı bir kulp takılabilmektedir.


yarım altınYarım altın işçiliği az olan bir altındır. Bu özelliği sayesinde en çok tercih edilen yatırım amaçlı altınlar arasında yer alır. İşçiliğin az olması yatırım amaçlı altın alımında en önemli belirleyici faktördür. İşçiliğin az olması alıcının ödeyeceği işçilik bedelinin o oranda az olacağı anlamına gelir. Bu da satış esnasında kayıp oranının aynı oranda az olacağının göstergesidir.

Yukarıdaki bilgi göz önünde bulundurulduğunda yarım altın ve türevleri en güvenilir yatırım ürünleri olmakla birlikte bu konudaki en güvenilir liman gram altınlardır. Çünkü işçiliği en az olan altın gram altındır ve gram altının alım ve satım arasındaki farkı her zaman en düşük seviyelerdedir.

Ama gene de gram altına olan talep halen tam, yarım ve çeyrek altın ve elbette Ata lira seviyelerine gelebilmiş değdir. Bu anlamda liderlik açık ara çeyrek altındadır. Çeyrek altının mayıs ayında darphane tarafından basılan toplam adetine bakılacak olursa liderliğin çeyrek altında olduğu görülecektir. Fakat özellikle son 4 – 5 yıldır toplum tarafından gram altın daha fazla benimsenmiş ve bu altına olan talep giderek artmıştır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.