Yarım Altın

yarım altın
Paylaş
 

Cumhuriyet altınının yarımı olarak bilinse de bu yanlış bir bilgidir. Cumhuriyet altını aslında halk arasında Ata lira olarak bilinen altının gerçek adıdır. adıdır. Yarım altın ise çeyrek altın denilen altının iki katı olanıdır veya tam altın diye bilinenin yarısıdır. Bu altın türünün özel bir adı yoktur ve çeyrek, yarım ve tam altın olarak adlandırılır.

22 ayardır ve 3,508 gr ağırlığına sahiptir. Çapı ise 22 mm’dir. Diğer bütün sarrafiye altınları gibi Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılır. Darphanede kulpsuz şekilde basılır ama bazen ihtiyaca yönelik olarak atölyelerde kulp takılır ve o şekilde kuyumculara satılır. Bu takılan kulp altın değildir ve genelde sarı bakır ya da demirdir.

Yarım altınlar işçiliği az olan altınlardır ve bu bakımdan yatırım amaçlı alınan altınlar arasındadır. İşçilik bedelinin az olması bir altını yatırım amaçlı alınacak altınlar arasına sokar. Bu bakımdan işçilik yatırım konusunda en belirleyici faktördür denebilir. Çünkü bozdurulmak istendiğinde işçilik oranı az olan altınlarda kayıp çok daha az düzeydedir.

Yukarıdaki bilgi göz önünde bulundurulacak olursa yarım altın ve diğer (tam, çeyrek ve Ata lira) altınlar en güvenilir yatırımlık altınların önde gelenleridir. Ancak son 7 -8 yılda çok daha fazla tercih edilen gram altınlar yatırım konusunda en güvenilir limandır. Bu altınların alımı ve geri satımı arasındaki fark çok daha düşük orandadır. .


yarım altın

Ancak gene de gram altınlara olan ilgi henüz tam, yarım ve çeyrek altın kadar değildir. Ata liraya olan ilgi de gram altınlardan daha yukarıdadır. Ama talep söz konusu olduğunda çeyrek altına olan talep açık ara öndedir. Çeyrek altının darphane tarafından basılan adedine bakıldığında talebin ne denli yüksek olduğu görülecektir. Ama özellikle son 3 -4 yıldır toplumun gram altına olan ilgisi giderek artmaktadır. Gram altınlar 24 ayar altınlardır ve bu açıdan daha avantajlıdırlar..

Ancak toplumlar alışkanlıklarını kolay terk etmediği için halen yarım ve çeyrek altınlar yüksek talep görmektedir. Yukarıda da açıklandığı gibi yarım altın özellikle yastık altı yatırımcıları için talep gören 22 ayar değerinde geleneksel altınlarımız arasındadır. Ve her yıl talep doğrultusunda darphane tarafından basılmakta ve tedarikçilere satılmaktadır. Tedarikçilerde bu altınları vatandaşa satmaktadırlar.

Güncel Altın Fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.